Naslovnica Sport Nakon 55 godina čekanja…

Nakon 55 godina čekanja…

63

London — Fudbalska reprezentacija Engleske plasirala se u finale Evropskog šampionata, pobijedivši u srijedu uveče u utakmici polufinala odgovarajuću selekciju Danske rezultatom 2:1.

Time je završeno 55-godišnje iščekivanje engleske fudbalske javnosti da se njihova reprezentacija napokon plasira u finale na nekom velikom takmičenju. Prije toga, Englezi su igrali finale na Svjetskom prvenstvu 1966. godine, kada su bili domaćini i kada su, takođe na Wembleyju, savladali selekciju Zapadne Njemačke rezultatom 4:2 i postali šampioni svijeta.

Ni ovog puta nije sve išlo tako glatko. Izuzetno čvrsta i dobro organizovana Danska došla je u vodstvo golom kojeg je postigao Damsgaard u 30. minuti susreta.

Ipak, Engleska je brzo poravnala, pa su igrači Gordog Albiona izjednačili rezultat samo 9 minuta kasnije autogolom danskog kapitena Kjaera.

To je bio rezultat poluvremena, ali i nakon regularnih 90 minuta, pa su se igrali produžeci.

Engleze je neizvjesnih penala spasio kapiten Harry Kane. Poznati napadač Tottenhama je u 104. minuti zabio za 2:1 i time svoju reprezentaciju odveo u finale, gdje će igrati s Italijom 11. jula, takođe na Wembleyju, sa početkom u 21 sat.