Priština — Sinoć u ponoć počela je predizborna kampanja za prijevremene parlamentarne izbore na Kosovu i trajaće do 4. oktobra u ponoć.
Na izbore ide 20 stranaka, četiri koalicije i jedan nezavisni kandidat iz bošnjačke zajednice. Za 120 mjesta poslanika u Skupštini se takmiči 1.060 kandidata za poslanike.
Pred izbore je istaknuto i pet kandidatura za premijera Kosova – četiri iz albanske i jedan iz srpske zajednice.
Centralna izborna komisija (CIK) je odlučila da glasovi dijaspore treba da budu pod nadzorom policije, što je reakcija na navode i video-snimke zloupotrebe glasova birača iz dijaspore.
Evropska unija (EU) je pozvala da izborni proces na Kosovu bude miran, transparentan i inkluzivan, “u skladu s međunarodnim standardima i vladavinom zakona”.
(StarMo)